Какво са Афтите?
Афтите са малки повърхностни ранички в усната кухина, които наподобяват плитки язвички. Те се появяват обикновено по венците, езика, небцето и вътрешната страна на бузите. Цветът на тези повърхностни ранички е бял, сив или жълтеникав, а около тях се образува червеникаво очертание. По-малки са от 1 мм, но в някои случаи могат да увеличат размера си. Афтите са безопасно и неинфекциозно състояние, което обаче често причинява дискомфорт при хранене, пиене на течности и говорене.
Защо се появяват?
Има някои фактори, които могат да бъдат водеща причина за появата на афти в устата. Такива фактори са:
- Липса на някои витамини и минерали в организма – особено на Витамин В12, Фолиева киселина и Желязо
- Отслабена имунна система
- Силен психически стрес
- Генетична предразположеност
- Тютюнопушене
- Лоша хигиена на устната кухина
- Консумация на твърде горещи или студени храни и напитки
- Употреба на агресивни пасти за зъби с натриев лаурил сулфат
- Наранявания от брекети или протези в устната кухина
- Целиакия и други видове възпаления на червата
- Диабет
- Алергии
- Автоимунни заболявания
- Болест на Бехчет (съдово възпаление)
- Употреба на наркотици
Какви са симптомите?
Най-честите симптоми при този процес са:
- Затруднено дъвчене, преглъщане и говорене
- Парене и изтръпване в областта на афтите
- Зачервена устна лигавица
- Възпаление в мястото на афтите
- Оток, болка и свръхчувствителност в поразените участъци
- Намален апетит
- Болка при миене на зъбите
- Възпалено гърло
- Повишена телесна температура
Какви видове афти има?
Отличават се различни видове афти, спрямо размера, начина на развитие и честотата на появата им. Разграничават се следните видове:
Малки афти
Това са повърхностни язвички, с диаметър няколко милиметра. Обикновено заздравяват от самосебе си в период от 7 до 14 дни. Срещат се при 85% от пострадалите.
Големи афти
Това са повърхностни ранички с неправилна форма. Техният размер достига до 1 сантиметър. Срещат се рядко. Заздравяват средно за две, четири или шест седмици. Понякога причиняват затруднения в преглъщането и говора.
Афти, наподобяващи херпес
Този вид афти по визия наподобяват херпес. Характерното за тях е, че се появяват по няколко на едно място, като всяка язвичка е с диаметър от 1-2 мм. Склонни са да се сливат и са доста болезнени. Времето за заздравяване на херпетиформните афти варира от 7 до 10 дни. Тези ранички не са заразни и не се предават от човек на човек, за разлика от инфекцията с херпесни вируси – тип 1 (HSV-1) или тип 2 (HSV-2). Освен това при херпес се образуват мехурчета, пълни с течност, които се появяват на групи под носа, около устните под брадичката или по гениталиите. Афтите са по венците, езика, небцето и вътрешната страна на бузите.
Рецидивиращи афти
Така се наричат онези плитки язвички в устата, които се появяват три или повече пъти за една година. Те може да се дължат на генетично придобито предразположение към този проблем, но по-често са сигнал за отслабена имунна система. Провокират се от емоционален стрес, бременност, неправилно хранене, свързано с недостиг на желязо, фосфат, цинк и витамини (особено дефицит на витамините B1, B2, B6 и B12).
Как се лекуват афтите?
Обуславят се два вида лечение на повърхностните ранички в устната кухина. Това са природно и медикаментозно лечение.
Природно лечение
В случаите, когато язвичките в устата са малки и не нарушават нормалния социален живот на човек, може да се приложат следните натурални методи и средства:
- Градински чай (Салвия) – тази билка има противовъзпалително и антибактериално действие, разширява кръвоносните съдове и стимулира кръвообращението. Със запарка от пресни или сушени листа, престояли във вряща вода, може да се направи гаргара. Може да се приготви и чай, който се пие топъл, но не горещ, без да се добавя към него захар и подсладител. Задържането му за известно време в устата увеличава неговия лечебен ефект.
- Алое вера – листата на това растение, също като тези на Салвията, имат антибактериални и противовъзпалителни свойства. Освен витамини (А, C, Е, група В) и минерали (натрий, калций, желязо, магнезий), растението съдържа вещества, които подпомагат зарастването на рани. Може парченца от стъблото да се нанасят директно върху афтата или да се приема сок от Алое. По този начин се постига бързо обезболяване и възпалението се ограничава.
- Солена вода – този лесен домашен метод е и един от най-ефективните. Една чаена лъжичка сол се изсипва в половин чаена чаша вода. С получения солен разтвор се прави многократно гаргара.
Медикаментозно лечение
Освен тези природните методи, ефективно средство за заздравяване на афти в устата са водите за уста, съдържащи в състава си водороден прекис, хлорхексидин или дексаметазон. Те имат антибактериално и противовъзпалително действие. Тези води облекчават болката, причинена от рани, освежават устната кухина и помагат в борбата с инфекциите.
Ако състоянието на язвичките не се подобри от домашни средства, тогава е добре да се консултирате с Вашия лекуващ лекар или фармацевт, който да Ви предпише медикаментозно лечение. В повечето случаи то включва:
- Прием на локални анестетици – като бензокаин и други обезборяващи средства.
- Употреба на кортикостероидни мехлеми – флуоцинонид, беклометазон, хидрокортизон мепреднизон хемисукцинат и др.
- Прием на Антибиотици – често за лечение на рецидивиращи афти се препоръчва прием на доксициклин.
- Прием на витамини и минерали под формата на хранителни добавки – при установен чрез кръвни изследвания дефицит на конкретни микронутриенти.
Как можете да се предпазите от тях?
За съжаление няма гарантиран метод за превенция от афтите. Но съществуват профилактични подходи, чрез които може да сведете до минимум риска от този проблем. Препоръчително е да избягвате консумацията на много кисели, горещи или пикантни ястия. Хранете се пълноценно, за да не допускате недостиг на важни витамини и микроелементи. Обърнете специално внимание на етикета със съдържанието, когато купувате не само хранителни продукти, но и такива за устна хигиена – като пасти за зъби и води за уста. Така ще избегнете контакт с вещества, които дразнят устната лигавица. Почиствайте зъбите си минимум два пъти на ден, с четка за зъби с мек косъм. Използвайте конец за зъби веднъж дневно. Откажете или ограничете тютюнопушенето. Овладейте методи за редуциране и неутрализиране на щетите от стреса, като медитация, йога, коремно дишане и други.