В разгара на есента, ви предлагаме идеи как да защитите малчуганите от вируси с природни средства у дома и как да улесните преговорите за хапване на зеленчуци.
„Детето е на детска градина днес, значи довечера ще се върне болно“, оплака се една приятелка в началото на есента и вие сигурно често чувате подобни опасения. Нормално е всички родители да са разтревожени при идеята, че детето им ще боледува от вируси и настинки продължително време.
С настъпването на сезона на настинките и коварните вируси, се запасяваме със средства за защита и бягаме панически от всяко кихване около нас. Но преди да се запътите към аптеката за сиропи за кашлица и лекарствата за стомашно неразположение, опитайте ефекта на природните средства, които могат да бъдат приготвени вкъщи.
Домашните лекове са вкусни, ефективни и могат да се окажат безценен помощник в подкрепата на здравето на детето в есенно-зимния сезон. Предлагаме ви и няколко лесни съвета за добавяне към менюто на жизненоважните плодове и зеленчуци, от които се децата нуждаят, за да бъдат защитени от разболяване в преходните месеци.
ЛЕСНИ И НАТУРАЛНИ ЛЕКОВЕ, ПРИГОТВЕНИ У ДОМА
Маркус и Ашли Куси, експерти по брак и родителство и автори в блога Real Food RN, ни убеждават в ползите на природните подходи преди да прибягването към конвенционалните лекарства. Семейство Куси горещо препоръчва сироп от бъз срещу настинки.
Сиропът от бъз съдържа витамин А, притежава повече витамин С дори от портокалите и е с високо съдържание на антиоксиданти и антивирусни свойства. „Изключително е колко по-бързо децата преминават през настинки с помощта на сироп от бъз“, обяснява Маркъс. „Често те дори не се разболяват, ако успеем да им дадем сироп навреме и достатъчно на често. А децата просто обичат вкуса“.
Сокът от бъз се приготвя изключително лесно. Необходимите съставки са сушени плодове от бъз, изсушени джинджифилови корени, канела, карамфил и мед. Real Food RN обясняват стъпка по стъпка как де приготвя вкусната и полезна домашна рецепта тук (линк).
От Natures Plus знаем колко е важно да се подсили и поддържа имунитета на децата, за да се преборят с вируси и настинки, затова препоръчваме имунобустера на Animal Parade. Той е направен по иновативна патентована комбинация от съставки и добавен пробиотик за оптимален ефект. Използваните във формулата екстракти от куркума, чесън и шийтаке мицела рязко повишават силата на имунитета в борбата срещу вируси и настинки. Добавеният пробиотик подпомага стомашно-чревната функция, облекчава дискомфорта и допълнително гарантира засилването на детския имунитет. Вижте повече тук (линк към продукт.)
В дома на семейство Куси се използва и тинктура за кашлица или домашно сироп за кашлица от различни природни съставки като червен бряст, корен от лечебна ружа, ехинацея и джинджифил, плюс ябълков оцет и други сгряващи подправки. Маркус и Ашли препоръчват ментов чай с джинджифил за разстроен стомах, а кокосовата вода е благотворна при обезводняване.
Чаят от лавандула и лайка, поднесен хладък, пък намалява тревожността и спомага за почивката, така важна за пълното възстановяване на силите както на малките, така и на големите.
Важно е да се каже, че благотворните действия на природните продукти не заместват консултация с лекар.
„Винаги информирайте педиатъра на децата, когато използвате хомеопатични лекарства, билки или други природни терапии“, съветва д-р Рал Макалистър, майка на трима сина, съосновател на MommyMDGuides.com и съ-автор на няколко родителски книги.
ПЪЛНОЦЕННО ХРАНЕНЕ С ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНУЦИ
Друг важен момент в сезона на гриповете и настинките е пълноценното хранене децата, затова ви предлагаме няколко съвета как да улесните преговорите на тема плодове и зеленчуци с малчуганите.
Докато при домашните природни лекове не са необходими много убеждения за детето, това обичайно не се отнася за полезните и съдържащи витамини храни, от които се нуждаят, за да бъдат здрави целогодишно. Много от нас знаят, че родителите могат трудно успяват да увещаят децата си да ядат достатъчно разнообразно, за да покрият всички хранителни нужди. „Това често отнема пет или шест опита, преди детето да започне да се радва на вкуса и текстурата на някои зеленчуци“, обяснява д-р Макалистър.
Специално предназначеният за деца Витамин C на Animal Parade засилва функцията на имунната система, стимулира образуването на колаген, повишава здравината на зъбите и венците и подпомага енергийния метаболизъм. Вижте повече тук (линк към продукт.)
Ето идеи и препоръки, които да помогнат в този процес:
Предлагайте детето си избор при всяко хранене. Съчетайте в порцията бейби моркови, броколи или няколко парчета чушки, краставици и тиква. Попитайте дали иска чушки или краставици – по-вероятно е да получите желания отговор, вместо да настоявате детето да яде всички зеленчуци.
Сервирайте зеленчуци с вкусен и питателен сос. Бадемовото масло, сосове на базата на кисело мляко и песто например, са няколко добри възможности.
Когато давате на детето нов зеленчук за пръв път, помолете го просто да опита с език и след това да го окуражете да пробва малка хапка. Уверете малчугана, че ще позволите да изплюе в салфетка, ако не го хареса. И не забравяйте да го похвалите, че е опитало.
Експериментирайте с различни текстури. Вашето дете може да не харесва варен фасул, но може да ги обича, ако шушулките са свежи и хрупкави. Ако пък намира пресните моркови са прекалено хрупкави, опитайте да ги приготвите за пара.
Бъдете креативни при представянето на нови плодове и зеленчуци. Например – позволете на хлапетата да изберат рецепта, по която да приготвите храната – това ще покачи техния интерес към тези храни.
Най-важното е да покажете на децата си как всички от семейството харесват и хапват с удоволствие зеленчуци. Вие сте моделът за подражание на децата си, а те обичат да повтарят вашите действия.