Престариум Ко – кога се пие и страничните му ефекти

Престариум е един от водещите медикаменти, предписвани за лечение на хипертония. Той представлява комбинация от две активни съставки – периндоприл и индапамид, които съвместно подпомагат поддържането на нормални нива на кръвното налягане.

Основни характеристики

  1. Периндоприл – това е АСЕ-инхибитор, който разширява кръвоносните съдове и по този начин понижава кръвното налягане. Той действа, като блокира ензима, който води до свиване на кръвоносните съдове.
  2. Индапамид – това е диуретик, което помага на тялото да се освободи от излишната течност и соли чрез урината. Това допълнително облекчава натиска върху кръвоносните съдове и намалява натоварването върху сърцето.

Комбинацията на тези две активни вещества осигурява едновременно антихипертензивен ефект и диуретично действие, което е от съществено значение за ефективното управление на хипертонията.

Как действа?

Престариум е изключително ефективен при пациенти с високо кръвно налягане, благодарение на синергичното действие на двете активни съставки. Периндоприл инхибира активността на ензим, който предизвиква стесняване на кръвоносните съдове, като по този начин съдовете остават по-широки и кръвното налягане намалява. Индапамидът, от своя страна, допринася за елиминирането на излишните течности, като редуцира обема на кръвта, което също понижава налягането.

Предимства в лечението на хипертония

  1. Комбинация на две активни съставки

Това означава, че пациентите получават ползи и от АСЕ-инхибитор, и от диуретик в една таблетка, което улеснява приема и повишава ефективността на лечението.

  1. Подобрено сърдечно-съдово здраве

Редовният прием на престариум не само контролира кръвното налягане, но и намалява риска от тежки усложнения, като инфаркт или инсулт.

  1. Малко странични ефекти

Престариум се отличава с относително нисък брой нежелани реакции в сравнение с други лекарства за хипертония, което го прави подходящ за дългосрочна употреба.

Как да приемате?

Престариум обикновено се приема веднъж дневно, най-добре сутрин преди закуска. Важно е да се следват указанията на лекаря и да не се пропуска приемът на лекарството, за да се постигнат оптимални резултати. Пациентите трябва редовно да следят кръвното си налягане и да се консултират с медицински специалист при възникване на нежелани реакции.

Странични ефекти и предпазни мерки

Както всяко лекарство, може да предизвика странични ефекти при някои пациенти. Въпреки че те са редки, е важно да се знаят възможните реакции. Най-често срещаните странични ефекти включват световъртеж, главоболие, суха кашлица и умора. При по-тежки реакции като алергични обриви, подуване на лицето или затруднено дишане, пациентът трябва незабавно да се консултира с лекар.

Кога се пие Престариум?

Отговорът на въпроса зависи от индивидуалния здравословен статус на пациента и предписанията на лекаря. Престариум обикновено се приема веднъж дневно, като препоръчваното време е сутрин преди хранене. Това е важно, защото приемането на престариум на празен стомах подпомага бързото усвояване на активното вещество и гарантира по-добър контрол върху кръвното налягане през целия ден.

Защо е важно да се приема сутрин?

Една от причините, поради които лекарите препоръчват престариум да се пие сутрин, е, че кръвното налягане обикновено е най-високо в първите часове след събуждане. Това се дължи на физиологични процеси в организма, които водят до повишаване на съдовия тонус и по-голям стрес върху сърдечно-съдовата система.

Приемът сутрин гарантира, че лекарството ще започне да действа навреме, за да поддържа кръвното налягане под контрол в най-критичните моменти на деня.

Какво да правим, ако пропуснем прием?

Ако пациентът забрави да приеме своята доза престариум сутринта, важно е да я вземе веднага, щом си спомни. Ако обаче времето на следващата доза е наближило, е по-добре да пропусне пропуснатата доза и да продължи с редовния график.

Съвети за правилен прием

За да се осигури оптимална ефективност на лечението с престариум, е важно да се спазват някои основни правила:

  • Редовност в приема
  • Прием на празен стомах
  • Следене на кръвното налягане
  • Консултация с лекар при промени
  • Избягване на определени храни и лекарства – по време на лечението е важно да се внимава с приема на калиеви добавки и храни, богати на калий, тъй като те могат да взаимодействат с лекарството и да повишат нивата на калий в кръвта.

Как действа?

Престариум е АСЕ-инхибитор, което означава, че той блокира ензима, отговорен за стесняването на кръвоносните съдове. По този начин, помага за разширяване на съдовете и понижаване на кръвното налягане. Също така, той намалява натоварването върху сърцето и подобрява функцията на сърдечно-съдовата система.

Престариум – странични ефекти

Престариум, активната съставка на който е периндоприл, е широко използван лекарствен препарат за контрол на хипертонията и за намаляване на риска от сърдечно-съдови инциденти, като инфаркт и инсулт.

  1. Суха кашлица

Един от най-често срещаните странични ефекти е сухата и упорита кашлица. Това е резултат от натрупването на брадикинин в организма, който се увеличава при инхибиране на ангиотензин-конвертиращия ензим. Ако кашлицата е твърде неприятна, е важно пациентите да се консултират с лекаря си, тъй като може да е необходимо да се смени медикаментът.

  1. Замаяност и световъртеж

Замайването е друг чест страничен ефект при започване на лечение, особено при по-високи дози. То се дължи на понижаването на кръвното налягане, което може да доведе до усещане за световъртеж, особено при рязко изправяне.

  1. Главоболие

Някои пациенти могат да изпитват главоболие при приема на престариум. Този страничен ефект обикновено е временен и преминава с продължаването на лечението.

  1. Умора

Престариум може да предизвика усещане за умора или отпадналост при някои хора. Този ефект обикновено е лек и отшумява с времето.

По-редки, но сериозни странични ефекти

  1. Алергични реакции

В редки случаи, може да предизвика тежки алергични реакции, включително ангиоедем – подуване на лицето, устните, езика или гърлото, което може да затрудни дишането. При поява на такива симптоми пациентът трябва незабавно да потърси медицинска помощ.

  1. Хиперкалиемия

Престариум може да доведе до увеличаване на нивата на калий в кръвта, особено при пациенти с бъбречни проблеми. Симптомите на хиперкалиемия включват слабост, обърканост, неравномерен сърдечен ритъм и мускулни крампи.

  1. Бъбречни проблеми

Престариум може да повлияе на бъбречната функция, особено при пациенти с вече съществуващи бъбречни заболявания. Лекарите обикновено проследяват функцията на бъбреците чрез редовни кръвни изследвания, за да се уверят, че лечението протича безопасно.

  1. Промени в кръвната картина

В редки случаи може да предизвика промени в броя на кръвните клетки, като намаляване на броя на белите кръвни клетки или тромбоцитите, което може да увеличи риска от инфекции или кървене.

Как да се справите със страничните ефекти?

Ако пациентът изпита някой от тези странични ефекти, е важно да се консултира с лекаря си, за да се обсъди подходящото решение. В много случаи нежеланите реакции могат да бъдат контролирани или минимизирани чрез корекция на дозата или смяна на лекарството.

Хранителни добавки при прием на Престариум

Въпреки неговата ефективност, пациентите често се интересуват какви хранителни добавки могат да приемат по време на лечението с престариум, за да подпомогнат своето здраве, без да нарушават ефективността на лекарството.

Важни фактори при избора на хранителни добавки при прием на Престариум

  1. Избягване на добавки с калий:

Престариум може да повиши нивата на калий в организма, тъй като инхибира разграждането на ангиотензин II. Това може да доведе до хиперкалиемия, която може да бъде опасна за здравето.

  1. Омега-3 мастни киселини

Омега-3 мастните киселини са изключително полезни за сърцето и могат да бъдат безопасна хранителна добавка. Те намаляват възпалението в тялото, подпомагат здравето на сърцето и могат да подобрят контрола върху кръвното налягане. Рибеното масло, лененото масло и добавките с Омега-3 са добър избор за пациенти, които приемат престариум.

  1. Магнезий

Магнезият е важен минерал за сърдечно-съдовото здраве и може да се приема като хранителна добавка при пациенти, които използват престариум. Той помага за отпускането на кръвоносните съдове и може да подобри кръвообращението. Освен това, магнезият може да помогне за облекчаване на странични ефекти като мускулни крампи.

  1. Коензим Q10

Коензим Q10 е мощен антиоксидант, който играе важна роля в производството на енергия в клетките. Той е особено полезен за поддържането на здравето на сърцето и може да се приема като хранителна добавка при пациенти с хипертония, които приемат престариум.

  1. Витамин D

Витамин D е важен за здравето на костите и имунната система, но той също играе роля в регулирането на кръвното налягане. Много хора страдат от дефицит на витамин D, особено през зимните месеци, и той може да се приема безопасно при пациенти на престариум, стига да няма прекомерен прием на калций.

  1. Екстракт от чесън

Чесънът е естествено средство, което е доказало своята ефективност в понижаването на кръвното налягане. Екстрактът от чесън може да допълни действието на престариум, като подпомогне здравето на сърдечно-съдовата система и подобри кръвообращението.

  1. Ресвератрол

Ресвератролът е полифенол, намиращ се в червеното вино и гроздето, и е свързан със здравето на сърдечно-съдовата система. Той подобрява функцията на кръвоносните съдове и може да помогне за понижаване на кръвното налягане.

  1. Мелатонин

Мелатонинът е естествен хормон, който регулира съня. Проучвания показват, че той може да понижи кръвното налягане през нощта и да подобри съня при пациенти с хипертония. Ако приемате престариум и имате проблеми със съня, мелатонинът може да бъде полезна добавка.

Взаимодействия между престариум и хранителни добавки

Престариум може да повлияе на баланса на някои електролити в организма, като например калий, магнезий и натрий. Това означава, че определени добавки могат да предизвикат неблагоприятни ефекти, ако не се приемат правилно.

Заключение

При въпроса – „Хранителни добавки при прием на Престариум“ е важно пациентите да се консултират със своя лекар, преди да добавят нови добавки към своята диета. Въпреки че много добавки като Омега-3, магнезий и коензим Q10 могат да бъдат полезни, някои като калий и продукти с високо съдържание на натрий трябва да се избягват. Подходящото комбиниране на престариум с безопасни хранителни добавки може да подобри здравословното състояние и да помогне за постигане на по-добър контрол на кръвното налягане.

За повече информация и закупуването на качествени добавки, посетете най-реномираният уебсайт за хранителни добавки – VITAMAG.bg.