Какво представлява Сънната апнея?
Сънната апнея е състояние, при което нормалното дишане по време на сън е нарушено. Това нарушение се изразява чрез многократни кратки дихателни паузи през нощта, които нарушават естествения ритъм на съня. Хората със сънна апнея имат множество удължени паузи в дишането или периоди на повърхностно дишане по време на сън. Всяка пауза може да продължи от няколко секунди до няколко минути и се случва много пъти на нощ. В най-често срещаната форма дихателната пауза следва силно хъркане. При възобновяване на дишането може да има звук на задавяне / задушаване или хъркане. Това причинява по-непълноценен сън и засяга доставката на кислород в организма, което води до потенциално сериозни последици за здравето.
Рискови групи
Малко известен факт е, че Сънната апнея е едно от най-честите нарушения на съня. Може да засегне деца и възрастни и хора от двата пола, въпреки че е по-често срещана при мъжете. Тъй като разстройството нарушава нормалния сън, индивидите могат да изпитват сънливост или да се чувстват уморени през деня. При децата това може да причини хиперактивност или проблеми в училище.
Рискови фактори
Нека да разгледаме кои са някои от основните рискови фактори, които водят до развитието на Сънна апнея:
- Пол и възраст – засегнати са предимно мъже на възраст над 40 години.
- Фамилна обремененост
- Изкривена носна преграда (Девиация на септума)
- Вредни навици – тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, злоупотреба с транквиланти.
- Придружаващи заболявания – такива са алергии, гастроезофагеална рефлуксна болест, синузит и други проблеми със синусите
Видове Сънна апнея
Отличават се три основни вида Сънна апнея:
- Обструктивна – дишането се прекъсва от блокиране на въздушния поток. При отпускане на меките тъкани в задната част на гърлото и блокиране по този начин на дихателните пътища.
- Централна – нормалното несъзнателно дишане просто спира. При нарушения в сигнализацията между мозъка и дихателните мускули.
- Смесена – известна още като комплексна Сънна апнея, представляваща комбинация от двата вида.
Общото и при двата вида е, че състоянието се среща по-често сред мъжете над 65 години и се асоциира с подлежащи сърдечни увреждания и прекаран инсулт. За разлика от Обструктивната сънна апнея, Централната сънна апнея обикновено е свързана с подлежащо медицинско състояние.
Симптоми на Сънна апнея
Голяма част от типичните за Сънна апнея симптоми се появяват заради лош сън и намалени нива на кислород, в резултат на прекъснато дишане. За съжаление хората с това състояние обикновено не са запознати с проблема си с дишането през нощта и често научават за него от партньора си, член на семейството или съквартирант.
Характерното за симптомите на Сънна апнея е, че се проявяват само по време на сън и могат да включват:
- Силно хъркане всяка вечер
- Задавяне по време на сън
- Паузи в дишането – нарушено или затруднено дишане, което дори може да спре до минута.
- Неспокоен сън и безсъние
- Събуждане нощем от недостиг на въздух
- Ходене често до тоалетната през нощта
- Сухота в устата или дискомфорт в гърлото при събуждане
- Проблеми с паметта, лоша концентрация и забавени рефлекси
- Умора и прекомерна сънливост през деня
- Сутрешно главоболие
- Раздразнителност, смяна на настроението, депресивни мисли
Възможни причини за появата
Причините за появата на това състоянието са различни и зависят от това кой вид Сънна апнея има пациентът – Обструктивна и Централна.
Причини за развитие на Обструктивна сънна апнея:
- Анатомични харакатеристики – особености в размера и разположението на врата, челюстта, езика, сливиците и други тъкани в близост до задната част на гърлото могат директно да повлияят на въздушния поток.
- Наднормено тегло и затлъстяване
- Честа употреба на успокоителни лекарства
- Запушване на носа (Назална конгестия)
- Семейна анамнеза
- Спане по гръб
- Пушене на цигари
- Увеличени сливици
- Хормонални нарушения
- Високо кръвно налягане
Причини за развитие на Централна сънна апнея:
- Сърдечна недостатъчност и сърдечно-съдови заболявания
- Неврологични увреждания
- Инсулт
- Инфекция на мозъка
- Мозъчен тумор
Рискове за здравето
Хроничното лишаване от сън, причинено от Сънна апнея, може да предизвика сериозни последици за здравето в бъдещ план, като физически, психически и емоционални проблеми. Неглижирането на състоянието крие различни по вид рискове за здравето и усложнения с дългосрочни последици, като:
- Сърдечно-съдови усложнения: сърдечна недостатъчност, коронарна болест на сърцето, артериална хипертония, инфаркт
- Неврологични усложнения: исхемични увреждания, инсулт, деменция
- Други усложнения: еректилна дисфункция, киселини и рефлукс, депресия, диабет
- Усложнения в детска възраст: освен гореизброените са възможни хиперактивност, забавен растеж, когнитивен спад
- Внезапна смърт
Разлика между Сънна апнея и хъркане
Как да разберете дали хъркането Ви е симптом, че страдате от Сънна апнея? Наблюдавайте общото си здравословно състояние. Хъркането, като изолирана проява, не нарушава комфорта, работоспособността и когнитивния потенциал на хора, не води до нарушения на съня. Запомнете, не всички, които хъркат имат Сънна апнея, както и не всички пациенти със Сънна апнея хъркат.
Лечение
Добрата новина е, че с правилните методи за лечение и самопомощ може да контролирате хъркането и симптомите на Сънна апнея, да нормализирате съня си и да се чувствате пълноценни през деня. Лечението при това състояние е комплексно, продължително и съобразено с индивидуалните особености при отделните пациенти, като може да бъде консервативно и оперативно.
Към консервативното лечение спадат следните методи и средства:
Промяна в начина на живот – тя включва сваляне на излишни килограми, ограничаване на вредните навици, редовна физическа активност и прием на билки и лечебни растения с успокояващи и подобряващи съня свойства, като лайка, маточина, лавандула, валериана, мента, канела, куркума и други.
Изграждане на правилни навици, свързани със съня – осигуряване на подходяща среда за сън, заемане на удобна поза, лягане и събуждане по едно и също време, използване на овлажнител за въздух при нужда.
Подходящи упражнения – такива са тези за подсилване на определени мускулни групи (в областта на шията и езика, дихателните пътища). Тук влизат пеенето, дъвчене на дъвка преди сън и гаргара с вода през деня.
Механична терапия – по време на нея се използват специални апарати за сънна апнея (CPAP), които създават постоянно положително налягане на въздушния поток.
Поставяне на зъбни импланти или други зъбни устройства – зъбните устройства осигуряват поддържане на долната челюст и/или езика, докато имплантите стимулират определени нерви и са подходящи при Обструктивна и Централна сънна апнея.
При липса на ефект от консервативно лечение за период от поне три месеца при Обструктивна апнея може да се наложи оперативна намеса. Оперативното лечение се налага при малък процент от пациентите и при наличие на сериозна обструкция или друг вид патология, затрудняваща нормалното дишане. Сред прилаганите хирургични интервенции в този случай са тонзилектомия, сомнопластика, назална хирургия, репозиция на челюстта и други. Към хирургично лечение се пристъпва само при липса на ефект от консервативната терапия или при липса на друга терапевтична алтернатива.